1 sierpnia to wyjątkowa data w historii naszego kraju. Tego dnia, 77 lat temu o godzinie 17:00 z rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

Wydarzenia z 1 sierpnia 1944 r. były największą bitwą miejską z okupantem, jaka odbyła się podczas II wojny światowej. W ten sposób Powstańcy pokazali, że pomimo zniewolenia Polska nigdy nie stanie się wasalem okupanta, a Polacy z największą determinacją będą bronili swojej niepodległości.

Naszą powinnością jest zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni, o determinacji i odwadze, z jaką Powstańcy walczyli o Ojczyznę, o honor i niepodległość.

Dlatego też w Elblągu po raz kolejny upamiętniliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęły w niedzielę 1 sierpnia, równo o godzinie 17:00. przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.

Odegrany został hymn Rzeczpospolitej Polskiej, okolicznościowe przemówienie wygłosił Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej, odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.

 

 

 

 

Sesja Rady Miejskiej on-line

Rada Miejska w Elblągu

Biuletyn Informacji Publicznej

elblag.eu

30 Lat Samorządności Elbląga

Raport o stanie Miasta

 

Master marketing digital

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych              Informacja o ciasteczkach