W tym roku główne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona została o 11 w katedrze pw. Świętego Mikołaja.
O 12:15 nastąpiło oficjalne odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej.
Znajdują się na nim popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, a obok niego umieszczono cztery płyty poświęcone współtwórcom niepodległości: Ignacemu Daszyńskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Janusz Nowak i Michał Missan, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk, radni Rady Miejskiej w Elblągu i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że pomnik jest uhonorowaniem ludzi o odmiennych poglądach politycznych, którym jednak przyświecał wspólny cel, jakim jest niepodległość właśnie.
- 103 lata temu, po 123 latach represji i niewoli, Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata. 11 listopada to nie jest kolejny zwyczajny dzień, to wyjątkowe święto w życiu każdego Polaka — powiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Święto Niepodległości to ważna rocznica w dziejach naszego kraju. Niepodległość bowiem nie jest dana nam na zawsze, stale musimy ją budować i strzec jej wspólnie jako naród — jako wspólnota — ponad podziałami. Wydarzenia sprzed 103 lat powinny być nie tylko pielęgnowane w naszej pamięci, ale powinny także stać się źródłem refleksji i inspiracji, ponieważ o tym, czy Polska nadal będzie niepodległa, decydujemy my sami przez nasze działania - dodał Antoni Czyżyk.
Związek Piłsudczyków odznaczył złotym krzyżem Gustawa Marka Brzezina, Antoniego Czyżyka, Witolda Wróblewskiego i biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.
Autorem pomnika Twórców Niepodległości jest Stanisław Szachowicz.