83 lata temu ZSRR bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny zbrojnie napadł na Polskę. Wkroczenie Armii Czerwonej na teren II Rzeczpospolitej było częścią paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

28 września III Rzesza i ZSRR podpisały tzw. traktat o granicach i przyjaźni, który wyznaczał przebieg granicy między okupantami i przypieczętował IV rozbiór Polski.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 3 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów. Na wschód w latach 1939 – 1941 deportowano 1,5 mln osób.

Dzisiaj przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu przy ul. Agrykola, odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych, następnie odbyło się przejście na cmentarz pod Krzyż Katyński, odegrane zostały hymny: państwowy Rzeczpospolitej Polskiej i Sybiraków. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, apelu pamięci i salwy honorowej. Uroczystość zakończona została składaniem kwiatów.

(...) oddajemy hołd tym, którzy zacięcie walczyli o niepodległą Polskę. Jest to tym bardziej istotne, że przez wiele lat po wojnie nie mówiło się o zdradzieckim ataku ZSRR na Polskę, a data 17 września 1939 r. i następstwa tych wydarzeń były sumiennie wymazywane z kart historii. Dlatego też musimy podtrzymywać pamięć, jesteśmy to winni wszystkim bohaterom, których krew została przelana w imię wolnej Polski - powiedział podczas uroczystości Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

 

Sesja Rady Miejskiej on-line

Rada Miejska w Elblągu

Biuletyn Informacji Publicznej

Archiwum BIP. Otwiera się w nowym oknie

elblag.eu

Raport o stanie Miasta

 

Master marketing digital

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych              Informacja o ciasteczkach