16 stycznia wspólnie z Wiceprezydentem Michałem Missanem i Arkadiuszem Zglińskim, Dyrektorem Zarządu Portu Morskiego uczestniczyliśmy z ramienia elbląskiego samorządu w spotkaniu z Arkadiuszem Marchewką - Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który odpowiada za gospodarkę morską, gospodarkę wodną i żeglugę śródlądową. W spotkaniu uczestniczyli również ministrowie i parlamentarzyści z okręgu elbląskiego: Jacek Protas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Zbigniew Ziejewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jerzy Wcisła, Senator RP oraz Anna Stelmaszyk - Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Jak już informowałem było to bardzo dobre spotkanie. Rozmawialiśmy, jak tę ważną dla Elbląga inwestycję doprowadzić do finału. Ustaliliśmy, że rozpoczynamy przygotowanie wspólnego harmonogramu prac oraz niezbędnej dokumentacji. Deklaracje o dokończeniu pogłębienia toru wodnego do naszego portu złożył również Premier Donald Tusk. Cieszę się, że mamy w nowym rządzie partnera.
28 stycznia po raz 32. zagrała w Elblągu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Raz jeszcze składam podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Finału oraz wszystkim, którzy tak hojnie po raz kolejny wsparli tę inicjatywę.
30 stycznia wraz z Panem Przewodniczącym Antonim Czyżykiem uczestniczyliśmy w Elbląskim Parku Technologicznym w otwarciu Strefy Coworkingu. To poszerzenie oferty EPT dla przedsiębiorców.
W lutym podpisałem umowę z Adrenalina Klub Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością non-profit – zwycięzcą przetargu, umowę na dzierżawę działek położonych na Modrzewinie, przy ul. Kwiatkowskiego. Umowa zawarta została na okres 20 lat. Łączna powierzchnia dzierżawionego terenu wynosi 23,0228 ha. Koszt dzierżawy to 94.000 tys. zł. rocznie. Kwota ta będzie pomniejszona w ciągu pierwszych trzech lat w związku z realizacją zaplanowanych inwestycji. Dzierżawca zobowiązany jest do zagospodarowania terenu pod funkcje sportowo-rekreacyjne oraz zrealizowania inwestycji, wynikających z koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania, zgodnie ze złożonym podczas przetargu harmonogramem.
12 marca br. powierzyłem obowiązki dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego Mirosławowi Siedlerowi. Powierzenie obowiązków nastąpiło na czas określony, to jest od dnia 12 marca do dnia powołania Dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego, jednakże na okres nie dłuższy niż rok. Dotychczasowy dyrektor Muzeum Arechologiczno-Historycznego został odwołany ze stanowiska tej instytucji kultury z powodu naruszenia przepisów prawa na zajmowanym stanowisku. Zgodnie z art. 16a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej organizator może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora wyznaczonej osobie na okres nie dłuższy niż rok w przypadku instytucji kultury innej niż instytucja artystyczna. W tej sytuacji podjęcie zarządzenia było niezbędne i konieczne dla zapewnienia ciągłości kierowania i zarządzenia instytucją kultury.
Rozpoczęły się prace związane z pozimowymi remontami elbląskich dróg. Remonty, które prowadzi miejska spółka EPGK finansowe są z budżetu miasta, ze środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie dróg. Co ważne, nie jest to doraźne łatanie dziur i zalewanie ich masą bitumiczną. Nawierzchnia remontowanych odcinków jezdni jest frezowana, czyli usuwana jest popękana i pokruszona warstwa jezdni, a w tym miejscu kładziony jest następnie nowy asfalt. To trwalsze rozwiązanie. Prace prowadzone są sukcesywnie – dotyczą praktycznie wszystkich najważniejszych ulic w mieście.
Zakończyły się konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Elbląg do 2030 roku. Projekt wraz ze zmianami wprowadzonymi wskutek konsultacji skierowany został pod procedowanie przez Radę Miejską w Elblągu.
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie zadań dotyczących wymiany systemu ogrzewania, usuwania azbestu oraz przyłączeń do kanalizacji sanitarnej. Szczegółowe informacje można uzyskać w Departamencie Gospodarki Miasta i Ochrony Środowiska.
Zapraszam mieszkańców do udziału w IV edycji programu: ZIELONY BUDŻET! Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2024 roku. Celem Zielonego Budżetu jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych oraz włączanie mieszkańców w przemyślane i świadome zazielenianie miasta. Proponowane do Zielonego Budżetu miasta Elbląga zadania dotyczyć mogą obsadzania ścian pnączami, zakładania łąk kwietnych, tworzenia małych zielonych przestrzeni oraz innych trwałych nasadzeń.
Wraz z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni zapraszamy 16-17 marca 2024 r. w godz. 11:00 - 17:00 na Stare Miasto, gdzie odbędzie się I Elbląski Jarmark Wielkanocny.