Sierpień ’80 stanowi niepodważalny dowód na to, że zwycięstwo można osiągnąć na drodze pokojowej, bez użycia bezmyślnej siły i niepotrzebnego rozlewu krwi. Podpisanie Porozumień Sierpniowych stało się impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej z bloku wschodniego, odzyskania suwerenności przez Polskę i powstania III Rzeczypospolitej - powiedział podczas elbląskich uroczystości Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Uczestnicy strajków zażądali respektowania elementarnych praw pracowniczych, większej swobody i samorządności w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a przede wszystkim możliwości tworzenia wolnych, niezależnych od władzy związków zawodowych. Oczekiwania te wyrażały myśl stanowiącą istotę demokracji: nic o nas bez nas.

Dziś wszyscy oceniamy, że najważniejszą konsekwencją wydarzeń sierpnia 1980 roku było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". "Związku, który przerodził się w fenomen na skalę światową, który zasłynął jako oddolny, dziesięciomilionowy ruch społeczny działający otwarcie w państwie komunistycznym. Stał się wspólnotą, która dała głos oraz poczucie wolności i godności wielu różnym środowiskom społecznym i zawodowym.

W Wydarzeniach Sierpnia ’80 niebagatelną rolę odegrali elblążanie, którzy jako pierwsi, zaraz po Trójmieście wsparli solidarnościowy strajk i aktywnie wzięli udział w utworzeniu niezależnych związków zawodowych wspierając tym samym walkę o prawa pracowników, o godność i demokrację.

Elbląskie obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się 30 sierpnia o godz. 18:00. Wzięli w nich udział: Jerzy Wcisła, senator RP, Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, MIchał Missan, wiceprezydent Elbląga, Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, elbląscy radni i zaproszeni goście. 

 

 

 

 

 

Sesja Rady Miejskiej on-line

Rada Miejska w Elblągu

Biuletyn Informacji Publicznej

elblag.eu

30 Lat Samorządności Elbląga

Raport o stanie Miasta

 

Master marketing digital

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych              Informacja o ciasteczkach